15 Ekim 2011 Cumartesi

ERSEN'İN MUCİZE ALBÜMÜNDEN 2 ÇALINTI ŞARKI


Biraz önce Turkish Psychedelic Music adlı blog sayesinde Ersen'in Mucize albümünü ilk defa indirme ve dinleme fırsatı yakaladım. Konuya geçmeden o blogu eski şarkıları ve bu müzik türünü seven herkesin mutlaka ziyaret etmesini öneririm.

Albümde dinlemek için seçtiğim ilk şarkı Dertlerden Usandık oldu. Introsuna girer girmez şarkının açılış bölümünün Kazak halk türküsü, Rus Kızılordu Korosu tarafından aranje edilmiş Polyuşko Polye'den çalıntı olduğunu farkettim. Albümün arka kapağında söz müzik bölümünde arabesk bestecisi Orhan Akdeniz yazıyor.

İkinci çalıntı şarkının hikayesi biraz daha uzun. 70'li yılların başında Mısırlı büyük bestekar Abdülhalim Hafız, Nebditi Mini el-Hikaya isimli bir şarkı besteler. Doğu çalgılarıyla bestelenmiş senfonik bir eserdir bu. Şarkıyı önce Yunanlılar çalar ve Tamavra Matia Su şarkısı oluşur. Ardından da Türkiye'de birçok farklı versiyonu ortaya çıkar. En bilineni Nilüfer'in söylediği Taa Uzak Yollardan'dır. Nilüfer'in Sensiz Olmaz albümünde yer alan şarkı için arka kapakta sadece (Ülkü Aker) yazar. O dönemin aranjman şarkılarında sadece söz yazarının adının yazması müzik kısmına ise hiç değinilmemesi!!! bir gelenektir. Neyse ki herhangi birisinin besteyi sahiplenmemesi de bir tesellidir bizim için. Arabeskte bu şarkının ilk versiyonu Biricik'in söylediği Mucize olur. Plak göbek etiketinde yine söz-müzik: Orhan Akdeniz yazar. Ersen'in Mucize albümünde ise şarkının adı Ayrılık Hasreti olarak geçiyor. Hafız'ın büyük eserini kullananlar bununla da sınırlı değildir. Ferdi Tayfur da Koparma Gülleri şarkısının introsunda aynı ezgiyi kullanır.

Kısacası Ersen'in Mucize albümünde biri Rus şarkısı bir diğeri de Mısır şarkısı olan ve her ikisinin de altında söz-müzik: Orhan Akdeniz imzası bulunan iki şarkı mevcut. Bu durumdan Ersen'i suçlayamayız diye düşünüyorum. Ersen, bu albümü arabeskin tavan yaptığı bir dönemde belli ki Orhan Akdeniz'e "ısmarlamış" ve hiç bilmediği bir alanda sadece gelen besteleri seslendirmiş. Zaten albüm de hiç başarılı olamamış.

Abdülhalim Hafız'ın şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

Diğer şarkıları karşılaştırabilmeniz için de tamamını benim hazırladığım tek bir dosyada aşağıdaki linkten indirebilirsiniz

1-Ersen-Ayrılık Hasreti
2-Ersen-Dertlerden Usandık
3-Andre Rieu-Polyuşko Polye
4-Biricik-Mucize
5-Ferdi Tayfur-Koparma Gülleri
6-Nilüfer-Taa Uzak Yollardan

1 yorum:

turkishpsychedelicmusic dedi ki...

bilgiler için teşekkürler!