7 Ekim 2011 Cuma

3- ALPAY - AYRILIK RÜZGARI/MECNUN DERLERDİ (1975)

Sanatçı: Alpay (Nazikioğlu)
Grup: Oksijenler
Söz-Müzik: Ayrılık Rüzgarı: Alpay-Saint Preux, Mecnun Derlerdi: Talat Kurter
Yıl: 1975
Firma: Yonca
Plak: Telifli 45'lik
Bulunabileceği Albüm: Ayrılık Rüzgarı: Gitme (1992), Mecnun Derlerdi: Yok

Alpay'ın özellikle Oksijenler grubuyla çalıştığı dönemden kalma, ticari ve sanatsal olarak çok tutan bir formülü vardı: 45'liklerinin bir yüzüne Anadolupop türünde ya da ona yakın bir içerikte bir şarkı; diğer yüzüne de pop ya da aranjman türünde bir şarkı yüklemek. Alpay, bu formatı son kez 1975 yılında, o yıl çıkardığı tek 45'lik olan Ayrılık Rüzgarı'nda denedi.

45'liğin ilk yüzünde 1969 Saint Preux bestesi Concerto Pour Une Voix isimli şarkısının  Türkçe sözlerle aranje edildiği versiyonu bulunuyor. Daha sonra Anılarla albümünde Müjdat Akgün tarafından yeniden düzenlenecek şarkının Türkçe sözleri de Alpay'a ait. Ayrılık Rüzgarı, o dönem Türk filmlerinde de bolca kullanılan ezgisi ve Raymond Lefevre'in mükemmel düzenlemesi sayesinde çok tutmuştu. Alpay ise orijinal versiyona daha naif fakat daha yavaş bir tempo kattı ve Anılarla versiyonuna oranla daha düz bir okuma seçti. Kanımca arka yüzdeki Mecnun Derlerdi, daha iyi bir şarkı olmasına rağmen Alpay'ın bu politikası başarılı oldu ve 45'liğin öne çıkan şarkısı Ayrılık Rüzgarı oldu. Şarkıyı daha sonra Müslüm Gürses de söyledi.
45'lğin ikinci yüzündeyse Anadolupop sayılabilecek bir aranjeyle çalınmış mükemmel bir Talat Kurter bestesi yer alıyordu. Daha önceki 45'liklerinde de birlikte çalışan hatta Dağlar Engel Oldu Yol Bulamadım gibi başka bir harikaya imza atan ikili , Mecnun Derlerdi'de dozunda bir ritm duygusuyla çalıştı. Anadolupop'un genel şablonuna çok uygun ve hiç fire vermeyen sözleriyle de söz-müzik uyumu başarıyla gerçekleşmişti. Kişisel müzik seçkilerimde de ilk 100 şarkı arasında yer alan Mecnun Derlerdi, her şeyiyle bir 70'ler şarkısıydı ve neredeyse hatasızdı. Fakat Ayrılık Rüzgarı'nın rüzgarına pek dayanamadı ve pop tarihinin tozlu sayfalarına düştü. Yıllar önce Beyaz Show programlarından birinde, telefonla katılan bir izleyicinin Alpay'dan bu şarkıyı söylemesini istediği ve en sevdiği Alpay şarkısı olduğunu belirtmesini hatırlıyorum.

Mayıs 1975'in sonlarında Ergin Bener'in Yonca Plak şirketinden çıkan 45'lik, haziran ayında listelerde 18.'liğe kadar yükselmişti.

İndirme Linki: http://hotfile.com/dl/131693353/265aaeb/1975-_Ayrlk_Rzgar-_Mecnun_Derlerdi.rar.html

Hiç yorum yok: