7 Ekim 2011 Cuma

2- SALİM DÜNDAR - CANIM SEVGİLİM/BİRİ VAR (1974)

Sanatçı: Salim Dündar
Grup: Solo
Söz-Müzik: Canım Sevgilim: Selami Şahin
Yıl: 1974
Firma: İstanbul Plak
Plak: Telifli 45'lik
Bulunabileceği albüm: Yok

45'likler serisinin ikinci konuğu; zamanında İspanyol tarzında söylediği yarı arabesk yarı pop şarkılarla isim yapmış bir sanatçı olan Salim Dündar. Dündar, 1972 yılında ikinci 45'liği Kalbimi Kim Çalıyor'la tanınmıştı. Bir yıl bekledikten sonra 1974 yılında bu kez tüm zamanların en absürt plak kapaklarından biriyle donanmış Canım Sevgilim 45'liğiyle karşımıza çıktı.45'lik o dönemlerde bir gelenek haline gelmiş olan a yüzüne flaş şarkıyı koyup b yüzüne ihtimam göstermeme mantığıyla hazırlanmış. Zira ilk yüzde Türkiye'nin en iyi bestecilerinden biri olduğuna inandığım Selami Şahin'in harikulade şarkısı Canım Sevgilim yer alıyorken arka yüzde isimsiz ve aranje hatalarıyla dolu Biri Var mevcut.Özellikle Canım Sevgilim'i son zamanlarda dilimden düşürmüyorum. Baha'nın ikinci albümü Aşk Olmazsa'da da yer alan şarkı, Ajda Pekkan'ın yorumladığı Vedat Yıldırımbora bestesi Dert Bende'den sonra kanımca en iyi İspanyol stili pop şarkımız. Coşkun sözlerin altına döşenmiş akustik enstrümanlar ve Salim Dündar'ın hiç aksamayan mükemmel vokali bu yeni tanıştığım şarkıyı bu yılın Top 100 listemde mutlaka varolacağını muştulayan sebeplerle bezeli. Selami Şahin'in en zinde dönemlerinden birinde ortaya çıkan şarkı 45'liği alıp götürüyor.

Arka yüzdeki Biri Var ise başta da dediğim gibi plağın doldurulabilmesi için hazırlanmış slow bir eser. Timur Selçuk tarzı balladlara benzeyen şarkı günümüze kalamamış.

İstanbul Plak'tan çıkan 45'liğin yukarıda da görülen absürt fikrinin Ali Avaz'dan çıktığını tahmin ediyorum. Aslında bir en absürt 45'likler yapma isteği de doğurmuyor değil. Son Olarak Canım Sevgilim 45'liğinin Hey Dergisi'nin en çok satan 45'likler listesinde 74 Nisanının sonunda 6. sıraya kadar çıkmış olduğunu söyleyelim.

İndirme Linki: http://hotfile.com/dl/131656363/154bc7d/1974-_Canm_Sevgilim-_Biri_Var.rar.html

Hiç yorum yok: