7 Ekim 2011 Cuma

1- SEZEN AKSU - HAYDİ ŞANSIM/GEL BANA (1975)

Sanatçı: Sezen Seley (Aksu)
Grup: Solo
Söz-Müzik: Haydi Şansım: Ayşe Çağlayan-Kristofferson
Yıl: 1975
Firma: Melodi Plak
Plak: Telifli 45'lik
Bulunabileceği albüm: Yok

Bugün popun kraliçesi olarak anılan Sezen Aksu'nun bu 45'liği 1975 yılında ilk kez yayınlandığında rivayete göre 50 tane bile satılamamış. Sezen Aksu'nun beyanına göre plağın en büyük alıcısı da kendisi olmuş zaten ve çoğunu bizzat kendisi satın almış. O dönem enstrümantal müziğin, Yonca Plak'la beraber iki kalesinden biri olan Melodi Plak'ın bir nevi yan ürünlerinin maliyeti için çıkarmaya giriştiği 45'likte Aksu'nun soyadı da kendisinden izinsiz Seley olarak kullanılmış.

45'likteki ilk şarkı, sözleri Ayşe Çağlayan'a ve aranjmanı Doruk Onatkut'a ait olan Haydi Şansım. Biraz, Ajda Pekkan vokal taklidi yöntemi kullanılmış şarkı tam da dönemin pop anlayışının bir türevi niteliğinde. İkinci şarkı Gel Bana ise tipik sevelim, sayalım, mutlu olalım tadında bir şarkı. Plağın kaderi ve şarkıların özellikle de Gel Bana'nın içeriğinin İlhan İrem'in ilk 45'liği Birleşsin Bütün Eller'e benzediğini söyleyebilirim.Sezen Aksu, bu ilk 45'liğin amatörlüğünü üzerinden çok çabuk atmış ve hemen ertesi yıl, daha profesyonel işlere imza atmış ve Haydi Şansım da Türk Pop tarihinin traji-komik bir sayfasında yerini almış.

İndirme linkihttp://hotfile.com/dl/131652253/fc9e13f/1975-_Haydi_ansm-_Gel_Bana_(Sezen_Seley_Olarak).rar.html

2 yorum:

Kadri Karahan dedi ki...

Geçenlerde ''Gitti Gidiyor''dan çok uç bir rakama satıldığını duydum, her şeye rağmen alınmaya değer ...

Muhammed Tiryaki dedi ki...

Böyle 3-5 plak var zamanında satmadığı için şimdi uçuk paralara satılan. Artık totodan para vurmasını falan bekleyeceğiz onları almak için:))